Liečebno-výchovné sanatórium Nitra
„Nech každý, s kým sa stretneš, odchádza od teba šťastnejší...“
...každý deň splň novú myšlienku...
INFORMAČNÝ LIST
Adresa
|
Pri Kaštieli 1, 949 1 Nitra
|
Kontakt
|
|
037/ 7 419 592,
0911 539 575
|
- telefón-psychológ, zdr. sestra
|
0903 559 130
|
|
lvsnitra@gmail.com
|
IČO
|
00513806
|
Štatutárny orgán
|
PaedDr. Petra Vágová, riaditeľka LVS
|
Vyhl. č. 323/2008 Z. z. MŠ SR zo 6. augusta 2008 o špeciálnych výchovných zariadeniach upravuje podrobnosti o organizácii výchovno-vzdelávacieho procesu v špeciálnych výchovných zariadeniach:
|
- Liečebno-výchovné sanatórium (ďalej len "sanatórium") sa zameriava na diagnostikovanie a nápravu porúch učenia, porúch aktivity a pozornosti, rozvoj schopností a reedukáciu niektorej z foriem závislostí vrátane prevencie ich vzniku.
|
- Sanatórium možno vnútorne členiť podľa veku detí.
|
- Sanatórium organizuje záujmovú činnosť detí so zreteľom na ich individuálne potreby, záujmy alebo prípravu na povolanie. Sanatórium môže organizovať lyžiarske výcviky, plavecké výcviky, tábory, výlety a spoločné pobyty zákonných zástupcov s deťmi.
|
Poslanie sanatória
Liečebno-výchovné sanatórium je špeciálne výchovné zariadenie poskytujúce osobitný liečebno-výchovný a odborný prístup k dieťaťu so zameranosťou na
- odstránenie, eliminovanie emocionálne narušeného správania,
- dosiahnutie sociálnej vpravenosti do aktuálneho prostredia dieťaťa, na základe poznania sociálneho vývinu,
- vytváranie pozitívnych, sociálne akceptovaných reakcií voči prostrediu.
Správanie dieťaťa neaktivizuje a neusmerňuje jediný motív, ale ich komplex označovaný ako motivačný systém. Vytvára sa v priebehu života, má hierarchické usporiadanie, avšak nie je celkom súdržný ani stály a môže byť dokonca i vnútorne rozporný.
„Sanatórium ako druhý domov“
V sanatóriu internátneho typu trávia deti prevažnú časť dňa v interiéri alebo v exteriéri zariadenia.
Vďaka estetickej úprave zariadenia, neprestajnej vôli a nepretržitej práci pedagogických aj nepedagogických zamestnancov sa stáva zariadenie pre mnohé z detí viac ako domovom.
Vytváranie rodinnej a priateľskej atmosféry medzi deťmi navzájom, medzi žiakmi a pedagógmi, medzi žiakmi a ostatnými zamestnancami zariadenia, medzi pedagógmi a zákonnými zástupcami detí je dôležitým krokom k záujmu detí o rodinné prostredie, edukačný proces a spoločenský život, aj napriek ich špeciálnym potrebám.
Hlavný cieľ sanatória:
- dosiahnuť čo najvyšší stupeň rozvoja osobnosti dieťaťa/žiaka s prihliadnutím na jeho možnosti dané povahou a závažnosťou špecifických potrieb s vyústením do možného rodinného, edukačného, pracovného a spoločenského uplatnenia,
- rozvíjať kľúčové kompetencie (spôsobilosti) ako kombinácie vedomostí, skúseností a postojov zdravotne znevýhodnených detí/žiakov na úrovni, ktorá je pre nich osobne dosiahnuteľná.
Činnosť sanatória:
Liečebno-výchovné sanatórium poskytuje odbornú pomoc deťom/dievčatám a chlapcom s ADHD syndrómom, s vývinovými poruchami učenia, s poruchami aktivity a pozornosti s pridruženými poruchami emocionálneho a sociálneho vývinu a poruchami správania.
V rámci jednotne riadeného výchovno-vzdelávacieho procesu zabezpečuje:
- diagnostickú činnosť,
- liečebno-výchovnú činnosť,
- liečebno-pedagogickú starostlivosť,
- individuálnu a skupinovú psychologickú starostlivosť,
- psychoterapeutickú činnosť.
Sanatórium vo svojej práci využíva osobitné:
- liečebno-výchovné, pedagogické a psychologické metódy,
- individuálny prístup,
- individuálne a skupinové, hrové, zážitkové aktivity.
Sanatórium poskytuje:
- základné vzdelanie ZŠ pri LVS (1. a 2. stupeň – otvorenie ročníkov podľa počtu žiadostí),
- mimoškolskú výchovnú činnosť v LVS so zameraním na rozvoj pracovných zručností a návykov, spoločenských a hygienických návykov, na osvojovanie a upevňovanie kultúrneho správania a rozvoja pozitívneho vzťahu k estetickej úprave prostredia, výchovu k prosociálnemu správaniu, pomoc pri socializácii detí a pri prevencii pred sociálno-patologickými javmi, voľnočasové aktivity,
- rodinné poradenstvo a terapiu.
Veľkosť a zloženie internátnej časti sanatória:
Kapacita internátnej časti sanatória je 26 lôžok. Zloženie výchovných skupín je rozmanité vzhľadom na primárne diagnózy, celkový psychický stav, správanie a vekovú kategóriu detí.
Výchovné pôsobenie sa realizuje v rámci:
- priamej výchovnej činnosti v podmienkach výchovnej skupiny pod vedením denného vychovávateľa,
- nepriamej výchovnej činnosti pod dohľadom pomocného vychovávateľa (kontrola osobnej hygieny, starostlivosť o stravovanie a ošatenie detí, starostlivosť o bezpečnosť detí a nočný kľud v internátnom prostredí sanatória).
Dôležitú úlohu pri práci a prístupe k deťom zohráva spolupráca učiteľa - denného vychovávateľa - pomocného vychovávateľa - zdravotnej sestry - soc. zamestnanca - psychológa - rodiča/zákonného zástupcu.
Prijímanie detí do sanatória:
Do liečebno-výchovného sanatória sa prijímajú deti na základe:
- žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa po odporúčaní poradenského zariadenia,
- návrhu kmeňovej školy so súhlasom zákonného zástupcu,
- dohody so zariadením, v ktorom sa vykonáva rozhodnutie súdu,
- právoplatného rozhodnutia súdu o uložení výchovného opatrenia,
- právoplatného rozhodnutia súdu alebo orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Návrh na prijímanie detí do sanatória sa viaže na výsledky odborných psychologických, pedagogických a lekárskych záverov. Diagnostický záver musí zodpovedať stanoveným vymedzeniam charakteru porúch dieťaťa.
Prijímané dieťa je potrebné v sanatóriu podrobiť kontrolnému, komplexnému vyšetreniu, ktoré preveruje výsledky predchádzajúcich vyšetrení, udáva prognózu a slúži ako podklad pre stanovenie výchovno-liečebných postupov pre dieťa.
Pobyt dieťaťa v liečebno-výchovnom sanatóriu trvá spravidla tri až dvanásť mesiacov.
|
- Dobrovoľný pobyt
Dobrovoľný pobyt je na základe dobrovoľného rozhodnutia rodičov/zákonných zástupcov dieťaťa. Ide o prevenciu a včasnú intervenciu spojenú s rôznymi výchovnými problémami dieťaťa. Dieťa je do zariadenia prijímané na základe písomnej žiadosti a dohody uzatvorenej medzi zákonným zástupcom a riaditeľkou sanatória.
- Pred prijatím dieťaťa je potrebné dohodnúť si osobne, príp. telefonicky konzultáciu s odborným zamestnancom - psychológom sanatória.
- Dieťa je prijímané s kompletnou dokumentáciou – rodný list, OP, zdravotná karta, preukaz poistenca, užívané lieky, výpis známok zo školy, katalógový list, posledné vysvedčenie, výsledky odborných psychologických, pedagogických a lekárskych záverov.
- Zákonný zástupca v tomto prípade hradí dohodnuté nevyhnutné náklady spojené s pobytom a stravovaním dieťaťa v zariadení.
- Dĺžka pobytu dieťaťa je dohodnutá podľa potreby.
- Rodičia sa počas pobytu zaväzujú spolupracovať s LVS a dodržiavať odporúčania odborných zamestnancov a pedagógov zariadenia.
- Dohodu možno vypovedať kedykoľvek pri nedodržaní zmluvných podmienok.
- Z iného kmeňového zariadenia
Dieťa je prijímané na základe žiadosti iného zariadenia – detského domova, reedukačného detského domova, krízového centra a pod. Dieťa je u nás umiestnené dočasne, podľa potreby, naďalej však zostáva v stave kmeňového zariadenia.
- Dieťa prijímame s kompletnou sociálnou, zdravotnou a školskou dokumentáciou.
- Kmeňové zariadenie zasiela dieťaťu mesačné vreckové poštovou poukážkou.
- Kmeňové zariadenie udržiava naďalej s dieťaťom osobný kontakt a podľa dohody zabezpečuje dieťaťu prázdninové pobyty v ich zariadení.
- Ukončenie pobytu dieťaťa je možné po vzájomnej dohode.
- Na základe súdneho rozhodnutia
Nariadením vo forme predbežného opatrenia, výchovného opatrenia, nariadením ústavnej výchovy, alebo ochrannej výchovy dieťaťa. Podmienky prijatia dieťaťa do zariadenia sú v tomto prípade určené na základe konkrétneho súdneho rozhodnutia. Náklady spojené s pobytom sú hradené štátom.
Podmienkou prijatia dieťaťa na pobyt v Liečebno-výchovnom sanatóriu (LVS), Pri Kaštieli 1, 949 01 Nitra je „Žiadosť o prijatie do LVS“ a „Žiadosť o prijatie do ZŠ pri LVS“ – vyplnená rodičom/zákonným zástupcom so záverečným odporúčaním CPPPaP.
Rozhodnutie o prijatí, príp. neprijatí vydáva riaditeľka zariadenia.
|
Prijímané dieťa je potrebné v sanatóriu podrobiť kontrolnému, komplexnému vyšetreniu, ktoré preveruje výsledky predchádzajúcich vyšetrení, udáva prognózu a slúži ako podklad pre stanovenie výchovno-liečebných postupov pre dieťa.
V prípade nesprávnej odosielajúcej diagnózy je dieťa vrátené rodičom, resp. kmeňovým zariadeniam s príslušnými pokynmi pre jeho ďalší liečebno-výchovný postup.
Pre každé prijaté dieťa je zavedený osobný záznam s príslušnými položkami hodnotiacimi jeho:
- zdravotný stav,
- psychický stav,
- výsledky vzdelávacieho procesu,
- sociálne prostredie,
- výsledky výchovno-liečebného pôsobenia,
- hodnotenie celkovej psychologickej reedukácie.
Po ukončení výchovno-liečebnej starostlivosti sanatória vypracováva komplexnú záverečnú správu o jej výsledkoch s návrhom na pokračujúce výchovné pôsobenie na dieťa a zašle kmeňovej škole a CPPP, ktorá dieťa navrhla do sanatória.
Vnútorné organizačné členenie sanatória
Podľa druhu a činnosti sanatória:
1. pedagogické oddelenie,
2. sociálno-zdravotné oddelenie,
3. diagnosticko-terapeutické oddelenie,
4. ekonomicko-hospodárske oddelenie.
Pedagogické oddelenie:
V ZŠ sa postupuje podľa ŠkVP/ podľa osnov a plánov vydaných a schválených MŠ SR pre základné školy. Počet žiakov v triedach je max. 8. V škole vyučujú pedagogickí zamestnanci - učitelia. Obsahová náplň výchovnej činnosti vychovávateľov vychádza z Výchovného programu. Základnou organizačnou jednotkou je výchovná skupina, zriadená pre najviac osem detí. Počet žiakov vo výchovných skupinách zodpovedá počtu žiakov v jednotlivých triedach. Výchovnú činnosť vykonávajú denní vychovávatelia, ktorí zabezpečujú mimoškolskú výchovu, prípravu na vyučovanie, voľnočasové a záujmové aktivity.
Sociálno-zdravotné oddelenie:
Podieľa sa na určení čiastočnej úhrady nákladov za pobyt dieťaťa, ktorá tvorí 30-násobok dennej sadzby za stravovanie dieťaťa za dni počas ktorých bolo umiestnené v LVS v zmysle §126 zákona 245/2008 Z. z. a jeho vymáhaní. Vykonáva ambulantnú starostlivosť, spolu s lekárom zabezpečuje odborné lekárske vyšetrenie detí. Stará sa o hygienu detí a zariadenia. Podáva deťom medikamentóznu liečbu podľa rozpisu, dávkuje lieky podľa rozpisu pre službukonajúcich vychovávateľov. Vykonáva administratívne práce súvisiace so zabezpečovaním kontaktov s rodičmi, výchovnými zariadeniami a s kompletizáciou zdravotnej a osobnej dokumentácie dieťaťa. V sanatóriu je zriadená ošetrovňa a izolačná miestnosť pre deti v prípade ochorenia. Liečebno-preventívnu starostlivosť vykonáva ÚNZ v Nitre. Pediater robí návštevy podľa potreby. Pedopsychiatriu navštevujú deti za doprovodu zdravotnej sestry podľa potreby. Choré deti ošetruje zdravotná sestra, v popoludňajšej časti denný vychovávateľ, v noci pomocná vychovávateľka (podľa pokynov zdravotnej sestry). Počas exkurzií, výletov a akcií mimo zariadenia je prítomná zdravotná sestra.
Diagnosticko-terapeutické oddelenie:
Zabezpečuje prijímanie a prepúšťanie detí. Získava anamnestické údaje. Vypracúva individuálne liečebno-výchovné postupy pre jednotlivých žiakov v spolupráci s CPPP. Prevádza individuálnu a skupinovú terapiu a diagnostiku. Koordinuje liečebno-výchovnú a vzdelávaciu činnosť pedagogických zamestnancov. Prevádza konzultatívnu činnosť s pediatrom, odb. lekármi, sociálnymi pracovníkmi, kuratelou. Vedie rodičov/zákonných zástupcov k používaniu správnych výchovných postupov. Zabezpečuje katamnestické sledovanie a postpenitenciárnu starostlivosť žiakov. Nosným pilierom prevýchovného systému je hodnotiaci systém, za ktorý zodpovedá psychológ. Systém hodnotenia spočíva v pozitívnom stimulovaní a odmeňovaní žiaduceho správania. Prevýchovný systém je nastavený na úzku a vzájomnú spoluprácu pedagogického oddelenia, soc.-zdrav. oddelenia a diag.-terapeut. oddelenia.
Hospodárske oddelenie:
Vykonáva finančné a materiálne zabezpečenie na prevádzku Liečebno-výchovného sanatória.Stará sa o údržbu zariadenia tak, aby vyhovovala hygienickým a bezpečnostným predpisom. Riadi a zabezpečuje stravovanie detí/žiakov a zamestnancov. Člení sa na THP, prevádzkových zamestnancov a zamestnancov ŠJ.
Systém hodnotenia v liečebno-výchovnom sanatóriu:
V LVS Kynek je zavedený systém hodnotenia detí, kde okrem nutnosti jednotného prístupu je cítiť potrebu jasného a pevne fungujúceho systému, ktorý poskytuje deťom určitú hodnotovú orientáciu a predovšetkým vhodnými postupmi intenzívneho tréningu rozvíja príslušný repertoár žiaduceho správania.
Systém hodnotenia (SH) spočíva v pozitívnom stimulovaní a odmeňovaní žiaduceho správania. Správanie je rozložené na dielčie zložky – 65 vlastností, ktoré sa postupne predkladajú ako heslá dňa a hodnotí sa ich dodržiavanie. Využívame „modely správania“ (vlastnosť sa vysvetlí na príbehu, rozprávke, bájke).
V systéme hodnotenia využívame hrové aktivity a hravé formy s cieľom pozitívnej motivácie pre dieťa.
Hodnotenia prebiehajú v režime sanatória od pondelka do piatku. Počas víkendov majú deti pocit uvoľnenia. V sobotu a v nedeľu realizujeme „bodový systém“. Bodový systém dieťa stimuluje, učí poznávať hodnotu vecí, šetriť a manipulovať s „financiami“.
Jedno heslo – vlastnosť sa ponechá dva dni po sebe:
- s možnosťou opravného termínu pre deti, ktoré boli v daný deň,
- s cieľom upevnenia danej vlastnosti.
SH má dve etapy:
1. Individuálne docielenie žiaduceho správania cestou malých krokov so zameraním na zmenu postojov dieťaťa k sebe a okolia na dieťa.
- systém pozostáva z pravidelných denných hodnotení a týždenných hodnotení, ktoré sa konajú počas dopoludnie učiteľmi, v čase popoludnia vo večerných hodinách vychovávateľmi
- pri hodnotení dbáme na vzájomnú spoluprácu učiteľa - vychovávateľa - psychológa - zdravotnej sestry
- pri hodnotení dbáme na spätnú väzbu vo vzťahu pedagóg - psychológ - dieťa
- odmenou pre deti je tabula cti, pochvala pred celým kolektívom s potleskom
2. Pozitívna sociálna komunikácia v rámci skupiny.
Komunitný charakter – „besiedky v skupinách“.
|
Okrem hodnotenia jednotlivcov realizujeme hodnotenie skupín v rámci zdravej súťaže celého tímu. Najúspešnejšia skupina za týždenné obdobie má „čajový večierok“ s prekvapením. „Trestom“ je chýbanie, resp. odňatie odmeny. Za závažnejší priestupok je dieťa oddelené izoláciou, t. z. nemôže sa zúčastniť čajového – večerného programu.
V skupine sa vyhodnotí najúspešnejšie dieťa, ktoré sa stane vedúcim skupiny v nasledujúcom týždni – získava dôveru a kooperuje s vychovávateľom v prospech celej skupiny.
O vyhodnoteniach sa vedie spoločný záznam pod vedením pedagógov v spolupráci so psychológom s cieľom:
- získať prehľad o správaní dieťaťa,
- odhaliť slabé miesta dieťaťa, ktoré môžeme čo najrýchlejšie podchytiť,
- zabrániť nežiaducemu správaniu dieťaťa (rezignácia, negativizmus, agresivita...),
- usmernenia pedagóga vo výchovnom procese vo vzťahu k samotnému dieťaťu,
- dosiahnuť vzájomné výchovné pôsobenie medzi pedagógom - dieťaťom - rodičom v prospech dieťaťa.
......majte vždy úsmev na tvári .....